Nieodłącznym elementem naszych potraw są różnego rodzaju zioła i przyprawy pochodzące z małego ogródka za domem. Ostry klimat sprawia, że nie są one pokaźne, ale są za to niesamowicie aromatyczne. Dzięki nawożeniu organicznemu, jak za pradziadów, smak naszych dań przypomina ten z dawnych lat.

W naszej kuchni króluje majeranek. Ten skarb wśród ziół dodaje wyjątkowego smaku naszemu barszczowi czerwonemu. Oregano, tymianek, estragon, macierzanka i lubczyk to zioła, które towarzyszą mu w naszym ogrodzie. Nasz ogródeczek całe lato daje nam również cebulkę dymkę, która wyostrza i zdobi sałatkę.

Bigos - nazwisko zobowiązuje

W naszym domu nie może zabraknąć tego dania. Nazwisko rodowe brzmi dumnie i zobowiązuje. Kiszona kapusta, wędzona słonina, kiełbasa, przyprawy - to tylko początek. Bigos jest gotowany na piecu, najpierw na mocnym ogniu, później pyrkający z tyłu pieca aż wszystkie smaki się połączą, przypomina staropolską szkołę gotowania. Dodatek czosnku sprawia, że jest niezwykle aromatyczny i smaczny.

Barszczyk i paszteciki

Mimo, że nie kisimy barszczu czerwonego z buraków, nasza zupa wymaga trochę wysiłku. Podstawą jest wywar z kości wędzonych, przyprawy i nasz własny majeranek, który rośnie w ogrodzie naszej mamy. Jest on głównym składnikiem naszego barszczyku - żywy, mocny jak ziemia i powietrze na której wyrósł. Barszczyk przygotowujemy na bieżąco w niewielkich ilościach, aby zachować jego świeżość i wyrazisty smak, dlatego czasem trzeba trochę zaczekać

Nasze paszteciki są również robione własnoręcznie. Kapusta gotowana na maśle (dzięki królowej Bonie) jest podstawą. Łączymy ją z grzybami lub mięsem, zawijamy w drożdżowe ciasto i pieczemy - prawdziwa uczta.

Krem pieczarkowy - coś dla miłośników zup

Nasza gęsta zupa pieczarkowa to idealne połączenie aromatycznych pieczarek, dobrej śmietany oraz małych skwarków boczku. Zupę przygotowujemy na zamówienie, gwarantując świeżość i doskonały smak.

Pierś z indyka dla najmłodszych gości

Ze względu na to, że pstrąg pochłonął większość naszej uwagi, postanowiliśmy stworzyć coś wyjątkowego dla naszych maluchów. Zamiast kotleta schabowego proponujemy pyszną pierś z indyka, najpierw krótko smażoną, a potem duszoną w aromatycznym sosie jarzynowym, delikatnie przyprawioną i podaną z pysznym ryżem.

Rydze - specjalność z Głodówki

Mieszkając na Głodówce nie może zabraknąć rydzy z patelni smażonych w śmietanie. Typowy górski grzyb o niespotykanym smaku można zjeść na przystawkę lub razem z pstrągiem - świetne połączenie.

Surówki - sezonowy dodatek

Od jesieni do wiosny króluje u nas surówka z kiszonej kapusty, którą sami przygotowujemy według starych przepisów i tradycji naszych przodków. Teraz tę sztukę przekazujemy najmłodszemu pokoleniu. Surówka musi być bogata w różnorodne warzywa. Nie może w niej również zabraknąć "szarej renety" - rzadko spotykanego, wyjątkowego jabłka, które dodaje niepowtarzalnego aromatu i doskonale komponuje się z innymi składnikami.

Latem podajemy natomiast surówkę z pomidora i ogórka polanego sosem opartym na bazie musztardy, czosnku, oleju, przypraw i domowej, ogródkowej bazylii, która dopełnia smaku i poprawia apetyt.

Szarlotka i inne słodkości

Szarlotka czyli jabłecznik - w tym cieście wykorzystujemy przepyszne jabłka “szara reneta’’, które niestety nie są dostępne w sezonie letnim. W naszej szarlotce używamy surowych, pokrojonych jabłek z dodatkiem cukru i aromatycznego cynamonu. Wyróżnia się ona bogactwem jabłek.

W naszej ofercie znajdziecie również sezonowe specjały takie jak pyszne ciasta z owocami.

Jednak to jeszcze nie wszystko...

Dla grup zorganizowanych dobieramy menu indywidualnie. Przygotowujemy także "Festiwal pstrąga" z różnymi potrawami z wykorzystaniem tej pysznej ryby podawanej w dzwonkach.

"Wieczorek babuni" to propozycja dla miłośników tradycyjnych polskich przekąsek, takich jak paszteciki, kulebiaki, pierożki i zupy.

W Bigosówce możecie też zasmakować tradycyjnych domowych przysmaków, takich jak kiełbasa, boczek, oscypki, sałatki i przetwory.